Terenska nastava - memorijalni centar „Nikole Tesle“ Smiljan
Autor: Sandra Nikolić Kajtez, 29. 11. 2023.

Učenici sedmih i osmih razreda uputili su se zajedno sa svojim učiteljima na terensku nastavu u memorijalni centar „Nikole Tesle“ u Smiljanu.

Cilj terenske nastave je bio da se potakne intelektualna radoznalost gdje će učenici stvoriti jedan novi oblik usvajanja znanja i kvalitetan odnos unutar odgojno – obrazovne skupine, te svakako stvoriti jednu mogućnost interdisciplinarnog povezivanja sadržaja različitih nastavnih predmeta. Na zanimljiv način povezali su predmete fiziku, biologiju, povijest i geografiju.

Kroz vremensku lentu upotpunili su svoje znanje  o detaljima vezanim za život velikana. Počevši od rođenja, djetinjstva, kroz svoju mladost pa sve do konačnih izuma. Nikola Tesla je bio svakako čovjek ispred svoga vremena imao je više od 700 izuma.

Učenici su usvojili  dodatne činjenice zahvaljujući terenskoj nastavi jer su imali priliku biti u izravnom kontaktu sa pojedinim izumima.

Povezali su okretno magnetsko polje promatrajući ga kroz bakreno jaje, zatim čuveni elektromotor koji radi na principu okretnog magnetskog polja, model Tesline turbine koju su sami pokretali, a Teslin transformator izlaznog napona 100.000 volti ih je oduševio.

Ipak jedan od najzanimljivijih detalja je bila ispitna stanica Tesline turbine koja predstavlja deset puta umanjen Teslin laboratorij iz Colorado Springsa te su mogli doživjeti princip bežičnog prijenosa energije koji nije ostavio nikoga ravnodušnim. U multimedijalnoj dvorani pogledali su i dokumentarni film o Nikoli Tesli.

U našoj galeriji slika ima jedna slika s prozora Tesline kuće koja kao da nam želi poručiti da je ponekad mali pogled u veliki svijet dovoljan da se sve promijeni.

Iako bi se moglo puno pisati o Nikoli Tesli izdvojili bi jedan od brojnih citata :

„Ako ne znate kako, promatrajte pojave prirode, ona će vam dati jasne odgovore i inspiraciju.“

Naša škola s ponosom nosi ime najvećeg svjetskog izumitelja.

Slika 1 Učitelj Mateo i učiteljice Ružica, Sandra i Janja

Slika 2 Sedmi i osmi razred OŠ Nikole Tesle

Slika 3 Tesla

Slika 4 Teslin elektromotor