U ljubavi je sve
Autor: Zorka Vuletić, Danijela Danilović, 15. 2. 2024.

Upravo smo obilježili Valentinovo (14. veljače), a pred nama je Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. veljače) koji je spomendanom proglasio Hrvatski sabor 2019. godine na prijedlog Hrvatskog instituta za jezik i jezikoslovlje. Ove smo godine odlučili povezati dvije ljubavi – ljubav prema voljenoj osobi i ljubav prema kulturi i nacionalnom identitetu koji se ogleda i u pismu koje je odigralo značajnu ulogu u hrvatskoj kulturnoj povijesti, tj. glagoljici. I dok je, na temelju postojećih izvora, sveti Valentin zagovarao i širio ljubav oko sebe, Konstantin Ćiril je slavenskim zemljama podario pismo za obrazovanje nepismenog puka koji tada nije dobro poznavao latinicu i latinski jezik. Upravo je na tom pismu i tiskana prva hrvatska knjiga Misal po zakonu rimskoga dvora, i to 22. veljače 1483. godine, svega 28 godina nakon izuma tiskarskog stroja i Gutenbergove Biblije te je stoga upravo taj datum uzet za obilježavanje spomenutog pisma.

Kako bi obilježile navedene datume, nastavnice vjeronauka i hrvatskog jezika s učenicima viših razreda sudjelovale su u raznim aktivnostima kao što su: upoznavanje učenika s hrvatskom srednjovjekovnom pismenosti i važnosti glagoljice za opismenjavanje, čitanje i pisanje glagoljskih slova / rečenica na glagoljici, slikovno oblikovanje glagoljskih slova, igranje digitalnih kvizova o glagoljici, slušanje i čitanje ljubavnih lirskih pjesama te tekstova iste tematike, razgovaranje o njima i vlastitim osjećajima, upisivanje ideja u srce povodom Valentinova (npr. kojim poklonom/porukom dati simpatiji do znanja da mu se sviđa) itd. Na panoima u hodniku škole, učionici te na vratima pokušale su dočarati ljubav i prema simpatiji i prema pismu. Dokazale su, ponovno radeći s djecom, da se i danas može služiti glagoljicom, barem na zabavan način pa su njome čestitale Valentinovo, a također i omogućile učenicima u narednom periodu da na predviđenim mjestima glagoljicom ispisuju imena svojih simpatija i na takav ih način dodatno potaknule na očuvanje pisma koje je bitno utjecalo na naš kulturni i nacionalni identitet.

Sitnicama u obliku simbola ljubavi (srcem) darivale su i zaposlenike škole.

Svima je potrebna ljubav, a svatko od nas bira prema kome/čemu će je usmjeriti!